9 کاربرد ژئوممبرین در صنایع مختلف

ژئوممبرین

9 کاربرد ژئوممبرین در صنایع مختلف : کاربردهای ژئوممبران متنوع هستند ما 9 مورد از پرکاربرد ترین موارد استفاده از ورق های ژئوممبرین را شرح میدهیم تا شما آگاهی کامل در خصوص ورق ژئوممبرین کسب نمایید.

ژئوممبران یا ورق پلیمری مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، مواد شیمیایی و دماهای بالا و بسیار پایین هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند.

 

9 کاربرد مهم ژئوممبرین در صنایع مختلف:

استفاده برای استخر ذخیره آب کشاورزی

استفاده برای استخر پرورش آبزیان

استفاده برای سقف سبز

استفاده برای عایق کاری و زهکشی گودال ساختمان

استفاده برای عایق بندی مخازن سوخت

استفاده برای کانال انتقال آب

استفاده برای ساخت دریاچه مصنوعی

استفاده برای عایق تونل

استفاده برای جداسازی مخازن فاضلاب و مواد شیمیایی

1. استخر ذخیره آب کشاورزی

در حوزه ی کشاورزی ذخیره آب بسیار اهمیت دارد و آب بسیار مهم است تا کشاوزان بتوانند محصولات خود را به ثمر برسانند و با کمبود آب و ضرر و زیان ناشی آن مواجه نشوند و در هزینه های خود صرفه جویی کنند . ژئوممبران ها مهم ترین و کاربردی ترین گزینه برای ذخیره آب کشاورزی هستند.

ژئوممبرین

2. استخر پرورش آبزیان

امروزه بسیاری از افراد هستند که به پروزش آبزیان مشغول هستند و با توجه به مصرف بالا پروتئین و اینکه میتوان به عنوان شغل پر درامد از پرورش نام برد اولین اقدام پس از اماده کردن مکان باید استخر مناسب طراحی نمایید . استخری که سرعت اجرا بالا داشته باشد و کاملاً بهداشتی باشد گزینه ای مناسب است امروزه از بهترین روش پرورش آبزیان ساخت استخر های ژئوممبرین میباشد که همه ی موارد را دارد.

استخر پرورش آبزیان

3. بام سبز

در مجموعه های آپارتمان نشینی همه ی انسان ها تمایل به یک فضای سبز و طبیعت دارند تا در فضای شهرنشینی هم بتوانند احساس آرامش، آسایش داشته باشند و از هوای پاک استفاده کنند. ژئوممبرین های مخصوص برای فضای پشت بام که دائم در برابر هر نوع ورود آبی میباشد و باران و … میباشد گزینه ای بسیار مناسب است.

4. عایق کاری و زهکشی گودال ساختمان

در پروژه های ساختمانی هنگام گودبرداری، با تخلیه آب از آب های زیرزمینی مواجه می شویم که این موضوع میتواند در دراز مدت باعث تخریب پی ساختمان شود. بنابراین بهترین گزینه عایق کاری با ورق های ژئوممبرین میباشد.

بنابراین پس از خاکبرداری سطح برای محافظت بیشتر از لایه ژئوممبران استفاده کنید

5. عایق بندی مخازن سوخت

نفت خام پس از استخراج دارای نمک و ترکیبات شیمیایی است

نمک ها و رسوب های فرآورده های نفتی در دراز مدت باعث تخریب فونداسیون کف مخزن و نفوذ مواد نفتی به بستر خاک می شود و عواقب زیست محیطی دارد و همچنین باعث تخریب دیواره بیرونی مخزن: خوردگی بدنه فلزی ورق ها و نقاط جوش آنها میشود که باید برای جلوگیری از مشکلات زیست محیطی و آتش سوزی و … مخازن تعمیر شوند.

استفاده از ژئوممبرین ها، باعث عایق شدن این مخازن میشود و خطرات و هزینه های نگهداری این مخازن را به طور چشمگیری کاهش میدهد.

6. کانال های انتقال آب

برای حفظ آب و جلوگیری از هدر رفتن آب از شبکه انتقال آب استفاده می شود که ورق های ژئوممبرین در این صنعت کاربرد گسترده ای دارند.

روش های قدیمی سد سازی مضراتی از قبیل آلودگی منابع آب شیرین دارد. و ژئوممبران و ژئوتکستایل بهترین انتخاب برای این روش است

7. ساخت دریاچه مصنوعی

دریاچه های مصنوعی به منظور ایجاد مکان های تفریحی، تولید برق، کنترل سیل، جلوگیری از هدررفت آب، افزایش فضای سبز، توسعه کشاورزی و رشد کلی اقتصادی منطقه ساخته می شوند  که برای تقویت بستر و تثبیت ماسه و خاک سست و تقویت خاک برای جلوگیری از ته نشین شدن بستر ، ترک خوردگی و نشتی روکش آسفالت برای تقویت بستر و جلوگیری از هدر رفت آب و بهره مندی از محیطی کاملاً بهداشتی باید از ژئوممبران ها استفاده شود.

ساخت دریاچه مصنوعی

8. عایق تونل

در راهسازی از تونل ها برای عبور از کوه ها، رودخانه ها و حمل و نقل و دسترسی، تونل های آب، فضاهای زیرزمینی (ایستگاه های مترو، نیروگاه ها، انبارهای زیرزمینی و کارگاه های استخراج مواد معدنی؛ حفاری TBM استفاده می شود. آب بندی و عایق کاری این تونل ها از رطوبت هستند که برای آب بندی تونل میتوان از سیستم ژئوممبران و ژئوکامپوزیت استفاده کرد.

9. جداسازی مخازن فاضلاب شیمیایی

احداث حوضچه های فاضلاب یا تالاب مخازن تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی به شرح زیر است:

    تالاب هوادهی: در این روش از هوادهی مکانیکی برای تسریع فعالیت های بیولوژیکی استفاده می شود و معمولاً عمق این تالاب ها کمتر از 5 متر است.

    تالاب بی هوازی: با افزایش عمق تالاب ها، چون نور خورشید بیش از 1.5 متر نفوذ نمی کند و اکسیژن یافت نمی شود، متان در لایه های زیرین تخمیر و گاز تولید می شود.

    تالاب اختیاری: ترکیبی از تالاب های هوازی و بی هوازی که باعث فعالیت بیولوژیکی در لایه بالایی اکسیژن و ایجاد این فعالیت ها در لایه های زیرین متان می شود.

همچنین بخوانید مقاله ژئوممبرین