9 کاربرد ژئوممبرین

9 کاربرد ژئوممبران

9 کاربرد ژئوممبرین : ژئوممبرین ( ورق های پلیمری ) در برابر مواد شیمیایی و دمای بالا و پایین ، اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند و در دو نوع پی وی سی و پلی اتیلن در صنایع مختلف استفاده می شوند.

9 کاربرد مهم ژئوممبرین در صنایع مختلف:

عایق استخر ذخیره آب کشاورزی

عایق استخر پرورش آبزیان

روف گاردن (بام سبز)

عایق کاری و زهکشی گودال ساختمان

عایق بندی مخازن سوخت

کانال انتقال آب

ساخت دریاچه مصنوعی

عایق تونل

جداسازی مخازن فاضلاب و مواد شیمیایی

1. استخر ذخیره آب کشاورزی

برای جلوگیری از کم آبی و با توجه به اهمیت بالای آب برای کشاورزی استفاده از ورق های ژئوممبرین پلی اتیلن بسیار اهمیت دارد به گونه ای که مانع هدر رفت آب میشود و بدین منظور بهتر است ابتدا یک لایه ژئوتکستایل روی زمین پهن گردد و سپس از ورق های ژئوممبرین استفاده گردد .

کاربرد ژئوممبران

2. استخر پرورش آبزیان

گسترش جمعیت و گسترش نیاز برای مصرف پروتئین و جلوگیری از صید بی رویه ، تکثیر و پرورش آبزیان به ویژه ماهی در اکثر شهرهای کشور میتواند علاوه بر درامد زایی کمک به رفع نیاز و خودکفایی نماید. امروزه استخر های ژئوممبرین به دلیل سرعت بالای اجرا، استفاده از فضا کمتر ،جلوگیری از کمبود آب و محیطی بهداشتی میتوانید از حوضچه های ساخته شده با ژئوممبرین استفاده نمایید.

3. بام سبز

با افزایش آپارتمان نشینی و کمبود فضاهای محل سکونت و گرایش انسان به طبیعت و استفاده از تکنولوژی شهرنشینی برای کسب احساس آرامش، آسایش بیشتر نیاز به فضای سبز برای دوری از آلودگی و کسب آرامش میتوانید از فضای بالاپشت بام و بالکن به عنوان فضای سبز کنید و در این راستا میتوان از ورق های ژئوممبران به منظورعایق رطوبتی استفاده کرد

4. عایق کاری و زهکشی گودال ساختمان

اهمیت و موقعیت پروژه های ساختمانی و عمق گودبرداری در مقابل امکان تخلیه آب از آب های زیرزمینی که در دراز مدت باعث تخریب پی ساختمان می شوند استفاده از ژئوسنتتیک، ژئوتکستایل ، ژئوممبرین برای عایق کاری بسیار اهمیت دارد.

پس از خاکبرداری و هموارسازی سطح خاک میتوانید از لایه ژئوتکستایل برای محافظت از لایه ژئوممبرین استفاده نمایید.

5. عایق بندی مخازن سوخت

نفت خام پس از استخراج دارای نمک و ترکیبات شیمیایی است که برای جداسازی و جلوگیری از خوردگی تجهیزات نفتی میتوانید اقدام به ایزولاسیون مخازن سوخت توسط ورق های ژئوممبرین پلی اتیلن نمایید تا از تخریب فونداسیون کف مخزن و نفوذ مواد نفتی به بستر خاک و تخریب دیواره بیرونی مخزن و خوردگی بدنه فلزی ورق ها و نقاط جوش آنها جلوگیری کنید.

6. کانال های انتقال آب

برای جلوگیری از خشکسالی در برخی مناطق و هدر رفتن آب از شبکه انتقال آب در ساخت زیرساخت ها میتوانید ورق های ژئوممبرین استفاده نمایید.

استفاده از این ورق ها باعث کاهش هزینه بهره برداری و نگهداری و همچنین عدم هدر رفت آب در حین انتقال میشود.

در کانال انتقال آب مواد ژئوسنتتیک، ژئوممبرین و ژئوتکستایل بهترین انتخاب برای جلوگیری از هدررفتن آب و نفوذناپذیری کانال انتقال آب است .

7. ساخت دریاچه مصنوعی

دریاچه های مصنوعی برای ایجاد مکان های تفریحی، تولید برق، کنترل سیل، جلوگیری از هدررفت آب، افزایش فضای سبز، توسعه کشاورزی و رشد کلی اقتصادی منطقه ساخته می شوند که برای ساخت آنها میتوانید از ورق های ژئوممبرین استفاده نمایید تا کمک به تقویت بستر و تثبیت ماسه و خاک سست ، تقویت خاک ، جلوگیری از ته نشین شدن بستر ، ترک خوردگی و نشتی روکش آسفالت ، هدر رفتن آب و داشتن محیطی کاملاً بهداشتی نمایید.

8. عایق تونل

در راه سازی از تونل ها برای عبور از کوه ها، رودخانه ها ، فضاهای زیرزمینی ، ایستگاه های مترو، نیروگاه ها، انبارهای زیرزمینی و کارگاه های استخراج مواد معدنی استفاده می شود. آب بندی و عایق کاری این تونل ها بسیار مهم هستند تا از تخریب آنها جلوگیری شود بدین منظور استفاده از ورق ژئوممبرین پی وی سی بسیار حائز اهمیت می باشد.

9. جداسازی مخازن فاضلاب شیمیایی

احداث تالاب مخازن تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی و حوضچه های فاضلاب نیاز به ایزولاسیون مخازن فاضلاب مواد شیمیایی دارد استفاده از ورق های ژئوممبرین پلی اتیلن برای غیرقابل نفوذ بودن این مخازن در برابر خاک و محیط کاربرد گسترده ای دارد .