ژئوتکستایل چیست؟

کاربرد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل چیست؟ ژئوتکستایل از نخ هایی مانند پلی استر ،پلی پروپیلن و یا پلی آمید ساخته شده اند و ژئوتکستایل ماده مصنوعی نفوذپذیر برای بهبود شرایط خاک است که قابلیت جداسازی، حفاظت ، زهکشی ، فیلتر کردن و تقویت خاک را دارد. ژئوتکستایل گزینه ای مناسب برای زیربنای جاده ها ، بندرگاه ها ، دفن زباله ها،زهکشی و سایر پروژه های عمرانی میباشد.

ژئوتکستایل چیست؟

انواع ژئوتکستایل

1) ژئوتکستایل  بافته شده

2) ژئوتکستایل نبافته

3) ژئوتکستایل مسلح

1. ژئوتکستایل بافته شده

ژئوتکستایل بافته از گرماژ ۱۲۰ الی ۷۰۰ گرم بر مترمربع و تا عرض ۴ متر که عمدتا “از نخ پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و یا پلی‌آمید می‌باشد، تولید می‌گردد و دارای استحکام کششی تا ۲۰۰ کیلونیوتن بر متر و ازدیاد طول تا حد پارگی زیر ۱۴ درصد می‌باشد. در ساخت پارچه ژئوتکستایل بافته از روشی مشابه ساخت سایر پارچه‌های صنعتی استفاده می‌شود تا یک پارچه بافته شده محکم بسازند. پارچه‌های مورد استفاده در ساخت ژئوتکستایل بافته بسیار سبک و محکم هستند به همین دلیل رطوبت به سرعت یا به طور موثری از میان آنها عبور نخواهد کرد. پارچه ژئوتکستایل بافته دارای استحکام کششی نیز هستند که ظاهری پلاستیکی دارند بطوری که می توانید الگوی بافت را روی سطح آنها مشاهده کنید

2. ژئوتکستایل نبافته شده

ژئوتکستایل نبافته نقش جداکنندگی، فیلتراسیون و همچنین محافظت از ژئوممبرین را ایفا می‌نماید. این محصول به دلیل قرارگرفتن الیاف به صورت رندوم در کنار یکدیگر جزو لاینفک عملیات زهکشی به شمار می‌آید. نحوه تولید ژئوتکستایل نبافته به گونه‌ای است که می توان ضخامتش را در یک گرماژ ثابت به درخواست مشتری، تغییر داد.

3. ژئوتکستایل مسلح

ژئوتکستایل مسلح که ترکیبی غیر قابل تفکیک از ژئوتکستایل نبافته و بافته می‌باشد و از گرماژ ۳۵۰ الی ۱۱۰۰ گرم بر متر مربع تا عرض ۶ متر که از الیاف پلی استر، پلی پروپیلن و یا پلی‌آمید تولید می‌گردد، زمانی کاربرد دارد که علاوه بر استحکام کششی بالا، ازدیاد طول پایین اندازه حفره‌ها نیاز باشد.

به غیر از این سه نوع ژئوتکستایل، سایر ژئوسنتتیک‌ها شامل ژئونت، ژئوگرید، ژئوسل، ژئوممبران، ژئوکامپوزیت و … دارای ویژگی‌ها و برای کاربردهای خاص و متفاوتی هستند.

کاربرد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟

1. جدایی

از ژئوتکستایل  برای عملکرد جداسازی معمولا در ساخت جاده ها استفاده می شود تا از مخلوط شدن دو خاک مجاور جلوگیری کند. برای مثال، جداسازی خاک زیربنایی ریز از سنگدانه های مسیر پایه، ژئوتکستایل زهکشی و ویژگی های مقاومت مصالح سنگدانه را حفظ می کند.

همچنین برای زیر محل دفن زباله و دوره های پایه سنگی.، زیر بستر و پایه سنگی در جاده ها و فرودگاه های آسفالت نشده و سنگفرش شده ، بین ژئوممبران و لایه های زهکشی شن و ماسه ، بین زیرسازی در راه آهن. قابل استفاده هستند .

2. فیلتراسیون

ژئوتکستایل اجازه می دهد آب وارد یک محیط زهکشی شود همینطور از ورود ذرات خاک جلوگیری میکند.

3. تقویت

ژئوتکستایل مقاومت کششی خاک را افزایش می دهد.

4. آب بندی

ژئوتکستایل خاصیت ضد آب دارد

کاربرد ژئوتکستایل در ساخت و ساز

استفاده از ژئوتکستایل در زمینه مهندسی گسترده است.

1. راه

ژئوتکستایل در ساخت و ساز جاده ها استفاده می شود و همچنین با افزودن مقاومت کششی به خاک، خاک را تقویت می کند. و به عنوان یک لایه آبگیری سریع در بستر جاده استفاده می شود، ژئوتکستایل  نفوذپذیری همراه با عملکرد جداسازی دارد.

2. راه آهن

ژئوتکستایل بافته شده برای جدا سازی خاک از زیر خاک بدون ایجاد مانع در گردش آب زیرزمینی در جایی که زمین ناپایدار است استفاده می شود. که مانع از حرکت مواد به طرفین به دلیل ضربه‌ها و لرزش‌های قطارهای در حال حرکت می‌شود.

3. کشاورزی

برای کنترل گل و لای و بهبود مسیرها از ژئوتکستایل نبافته در کشاورزی استفاده می شود .

4. زهکشی

استفاده از ژئوتکستایل برای فیلتر کردن خاک مناسب است . ژئوتکستایل ها مکانیسم فیلتر را برای زهکشی در سدهای خاکی، محل های دفن زباله ، جاده ها و بزرگراه ها، دیواره تونل‌ها و زیر خاکریز جاده‌ها ، در مخازن، پشت دیوارهای حائل، ترانشه های زهکشی عمیق و کشاورزی انجام می دهند.

5. رودخانه، کانال ها و آثار ساحلی

ژئوتکستایل ها از سواحل رودخانه ها در برابر فرسایش ناشی از جریان ها و … محافظت می کنند.