انواع ژئوممبرین

انواع ژئوممبرین

انواع ژئوممبرین

ژئوممبرین‌ها زیرمجموعه ژئوسنتتیک میباشند که ورقه های پلیمری  با ضخامت مختلف هستند و به دلیل نفوذناپذیری شان به پایداری و دوام پروژه‌ها  کمک میکنند.

همچنین در برخی مواقع با توجه به نیاز پروژه،ورقه های ژئوممبرین به همراه ژئوتکستایل به کار میرود که به آن ژئوکامپوزیت میگویند که شامل یک لایه ژئوممبرین در وسط و دو لایه ژئوتکستایل در اطراف می باشد.

ژئوممبرین های مورد استفاده در پروژه های عمرانی و زیربنایی شامل ژئوممبرین پی وی سی و پلی اتیلن می باشند که با توجه به نیاز پروژه ها میتوان از آنها بهره برد.

ژئوممبرین پلی اتیلن شامل انواع ژئوممبرین VLDPE,LLDPE,HDPE می باشد که در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم؛

ژئوممبرین HDPE :  ژئوممبرین پلی اتیلن با چگالی بالا،  در برابر مواد شیمیایی ، اشعه و دما بسیار مقاوم است و هزینه مناسبی دارد که برای پوشش کانال‌ها، پوشش حوضچه‌ها، دفن زباله‌ها، عایق بندی مخازن پتروشیمی و حوضچه های پساب صنعتی ،عایق بندی استخر های کشاورزی و دیگر صنایع مناسب است.

ضخامت های متداول این محصول ۱،۱.۵ و ۲ میلیمتر می باشد.

ژئوممبرین VLDPE

ژئوممبرین پلی اتیلن با چگالی بسیار کم،دارای مقاومت کششی سه محوره بالاتری نسبت به HDPE است و همچنین در برابر ترک خوردگی،مواد شیمیایی،خوردگی و اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاوم است و در پایداری محیط زیست به علت ممانعت از ورود مواد شیمیایی در داخل زمین بسیار کارامد می باشد و در زمینه لندفیل ها،مخازن نفت،عایق بندی استخر ذخیره آب کشاورزی ،ایزولاسیون استخرهای بتنی و همچنین استخرهای پرورش ماهی و آبزیان و پوشش مخازن پتروشیمی کاربرد دارد.

این محصول در ضخامت ۱.۵ و ۲ میلیمتر تولید میشود.

 ژئوممبرین LLDPE : ژئوممبرین پلی اتیلن با چگالی کم خطی دارای انعطاف پذیری بیشتر و چگالی کمتر نسبت به ژئوممبرین HDPE  می باشد.

این ورق ها دارای مقاومت در برابر ترک خوردگی، دمای بالا و پایین، ازدیاد طول مناسب،مقاومت در برابر خوردگی و اشعه ماوراء بنفش ،ضد اسید و قلیا و عمر متوسط بیش از ۸۰ سال و سازگار با محیط زیست هستند .

 ضخامت این محصول  ۱،۱.۵ و ۲ می باشد و بیشتر در قسمت هایی که نیاز به چرخش زیادتر ورق ها یا انعطاف پذیری بالاتری می باشد از این ورق ها استفاده میشود.

کاربری این ورق ها عمدتا برای کشاورزی،حفاظت از محیط زیست،جلوگیری از نشت و حفاظت از آب است.

ژئوممبرین پی وی سی

متشکل از پلی وینیل کلراید به عنوان پلیمر اصلی،مواد نرم کننده؛پایدارکننده و افزودنی ها می باشد. این ورق ها دارای خصوصیاتی از قبیل انعطاف پذیری بالا،استحکام مناسب در برابر سرما و گرما،ازدیاد طول مناسب،ضد اسید و قلیا،مقاوم در برابر آتش و ماندگاری طولانی مدت باعث میشوند تا نسبت به دیگر عایق ها کاربرد وسیعتری داشته باشند .

ضخامت این محصول ۱.۲،۱.۵،۲و ۳ میلیمتر میباشد وجوش پذیری فوق العاده ای دارد.

کاربرد وسیع این ورق ها در بخش راهسازی و تونل سازی میباشد و طبق استاندارد روز دنیا حتما میبایست در تونل و متروها از این ورق ها استفاده شود.همچنین در فوندانسیون ها و گودهای ساختمانی نیز میبایست از این محصول استفاده گردد تا مانع از نفوذ رطوبت زمین به ساختمان شود.

ویژگی‌های ژئوممبرین

ژئوممبرین‌های پلیمری در پروژه های حمل‌ و نقل و زیست ‌محیطی ،عمرانی و معدنی کاربرد دارند و باعث حفاظت از خاک، کنترل فرسایش و حفاظت از آب و مایعات میشوند.

ژئوممبرین مانع نشت آلاینده‌ها یا ترکیبات خطرناک به محیط زیست می‌شوند و در ساخت کانال فاضلاب و تصفیه فاضلاب ،لندفیل ، استخرها  برای تنظیم جریان سیالات و حفاظت از آنها ، مناسب هستند.

ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی ژئوممبرین‌ها

خواص شیمیایی

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش: ژئوممبرین‌ها در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش مقاوم است و تخریب و ضعیف شدن مواد را به حداقل میرساند.

مقاومت شیمیایی: ژئوممبرینها در برابر مواد شیمیایی ( اسیدها، مواد قلیایی‌ و حلال‌های آلی ) مقاومت بسیار زیادی دارد

جوش‌پذیری: ژئوممبرینها ‌ با جوش حرارتی توسط دستگاه کامت به یکدیگر متصل میشوند و از  جوشپذیری خوبی برخوردار میباشند .

خواص فیزیکی ژئوممبرین‌

استحکام کششی: مقاومت ژئوممبرین در برابر جدا شدن استحکام کششی نام دارد و برای لاینر دفن زباله یا لاینر حوضچه ها بسیار اهمیت دارد.

این ورق با استحکام کششی بالا در برابر نیرو کششی مقاوم است و قابلیت نصب آسان دارد.

ضخامت: ژئوممبرین ها‌ دارای ضخامت‌های مختلف از ۱ میلی متر تا 3.0 میلی متر هستند که با توجه به نیاز پروژه تعیین میشوند.

چگالی: ژئوممبرین‌ پلی اتیلن دارای چگالی متفاوتی میباشد و با چگالی بالا HDPE وچگالی پایین  VLDPEتولید میگردد و در پروژه های مربوطه استفاده میشود.

خواص مکانیکی ژئوممبرین‌ها

انعطاف پذیری: خم شدن یا تطبیق با سطوح ناهموار را شامل میشود .ژئوممبرین ها دارای انعطاف پذیری مناسبی هستند. 

مقاومت خزشی: مقاومت ژئوممبرین در طول زمان و جلوگیری از تغییر شکل را میگویند که ژئوممبرین ها از این نظر مقاوم هستند و عمر مفید بیش از ۸۰ سال را دارند.