انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها به طور کلی در دو نوع بافته و نبافته تولید می گردند که با توجه به خصوصیاتشان کاربردهای مختلفی در صنایع کشاورزی و عمرانی به عنوان فیلتر،زهکش و محافظ ژئوممبرین ها دارند.

ژئوتکستایل نبافته

 انواع اصلی ژئوتکستایل

ژئوتکستایل های بافته:  تولید این محصول همانند پارچه های صنعتی است ولی مواد اولیه آنها(نخ)متفاوت است و با توجه به انتظارات فنی نهایی،نوع نخ و نوع بافت می تواند تغییر نماید.به طور کلی نسبت به استحکامی که دارند سبک هستند.

ژئوتکستایل های نبافته : از رندوم قرار دادن الیاف در یک روند مکانیکی (سوزن زنی) با هم درگیر شده اند و تشکیل لایه ای به نام ژئوتکستایل نبافته را داده اند. جهت پروژه های عمرانی نظیر راهسازی،اسکله،تثبیت خاک و محافظت از ژئوممبرین ها به کار میروند.

ژئوتکستایل های مسلح: ژئوتکستایل مسلح که ترکیبی غیر قابل تفکیک از ژئوتکستایل نبافته و بافته می‌باشد و زمانی کاربرد دارد که علاوه بر استحکام کششی بالا، ازدیاد طول پایین اندازه حفره‌ها نیاز باشد. به این معنی که خصوصیات ژئوتکستایل بافته و نبافته مد نظر باشد.

کاربرد انواع ژئوتکستایل‌

ژئوتکستایل‌ها کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارند. این محصول به همراه ژئوممبران استفاده می گردد که نقش محافظت از  این ورق ها را دارند.

ساختمان سازی: برای تقویت خاک‌های ضعیف، کاهش فشار خاک، تثبیت خاک و پی و کاهش فرسایش به همراه ورق ژئوممبران استفاده می‌شوند.نقش اصلی ژئوتکستایل عنوان لایه‌های جداکننده و محافظ ژئوممبران و زهکش می باشد..

زیرساخت‌های حمل و نقل: ژئوتکستایل‌ها به کمک ژئوممبران برای پایداری سازه‌ها و کاهش نیاز به تعمیرات  برای تقویت جاده‌ها و مسیرهای ریلی، پشتیبانی از پایه‌ها و ساختمان‌های پل و تونل استفاده می‌شوند.

محیط زیست و بازسازی: ژئوتکستایل‌ها  به عنوان لایه فیلتراسیون برای بازسازی مناطق آلوده، تثبیت خاک، مدیریت پسماند، حفاظت از محیط زیست، و توسعه پارک‌ها و مناطق سبز استفاده می‌شوند.

نفت و گاز: در صنایع نفت و گاز، ژئوتکستایل‌ها به همراه ژئوممبران برای ایجاد زیرساخت‌های پایدار برای ساخت و نگهداری تاسیسات نفت و گاز، مانند پوشش‌های لوله‌ها، لایه‌های تقویتی، پوشش استخرهای گل حفاری و مواد شیمیایی به جهت جلوگیری از آلودگی خاک و سازه‌های پشتیبانی از خاک استفاده می‌شوند.

تقویت خاک: ژئوتکستایل‌ها برای تقویت خاک‌های ضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین به عنوان لایه‌های تثبیت‌دهنده ، تقویت‌کننده و جداکننده در پروژه‌های ساختمانی مانند راه‌آهن‌ها و مخازن زیرزمینی، پل‌ها، تونل‌ها استفاده می‌شوند.

کنترل رسوبات و فرسایش: ژئوتکستایل برای کاهش حجم رسوبات، مانع فرسایش خاک، و ایجاد سیستم‌های جدا کننده در سد‌سازی، مناطق ساحلی و تراشه‌های کوهستانی استفاده می‌شوند.

مهندسی آب و فاضلاب: در پروژه‌های مهندسی آب و فاضلاب، ژئوتکستایل‌ها به عنوان لایه محافظ ژئوممبران به منظور جلوگیری از نفوذ آب در استخر های کشاورزی و کاهش تنش ها در لوله ها به کار می روند.

کشاورزی: در کشاورزی، این مواد برای حفظ خاک و تثبیت آن ، فیلتراسیون ، زه کشی و ساخت استخرهای ذخیره آب استفاده می‌شوند.

ساخت ژئوتکستایل

ساخت ژئوتکستایل وابسته به نوع مورد استفاده و خواص مورد نظر است. این مواد می‌توانند از الیاف طبیعی یا مصنوعی مانند پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و یا پلی آمید باشند.

کاربرد ژیوتکستایل بافته

  • تثبیت خاک های باربر
  • جدا کردن خاک‌های متفاوت
  • کنترل فرسایش در ساحل و شیب ها

ژئوتکستایل ها اعم از بافته ،نبافته و یا کامپوزیت ، امروزه یکی از پر استفاده‌ترین محصولات ژئوسینتتیک هستند که در صنایع مختلف مانند جاده سازی، راه آهن، ساخت تجهیزات دفاعی و ساخت باند فرود و جزیره ها در فرودگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.