استخرهای ژئوممبرین

استخرهایی که برای آب بندی و عایقبندی از ژئوممبرین استفاده میکنند و در واقع با ژئوممبرین ساخته میشوند استخر های ژئوممبرین نام دارند. این استخرها به دلیل اینکه از مواد پلیمری انعطاف پذیر ساخته شده اند مانع نفوذ آب به زمین میشوند و آب هدر نمیرود. برای استفاده از ژئوممبرین باید یک یا چند لایه ژئوممبرین روی سطح دیواره ها و کف استخر نصب شود تا از نفوذ آب جلوگیری کند.

نصب و نگهداری: نصب و نگهداری ژئوممبرین ها به دقت و توجه ویژه ای نیاز دارد و برای حفظ کارایی و عمر مفید، باید نگهداری منظم داشته باشید.

با نصب صحیح ورق ها و مراقبت های ویژه میتوانید باعث افزایش طول عمر ورق های ژئوممبرین شوید.

مراحل ساخت استخرهای ژئوممبران

.۱ طراحی و برنامه ریزی: باید در ابتدا نیازمندی ها و ابعاد استخر مشخص شود و یک طراحی دقیق برای ساخت استخر انجام میشود همجنین باید

برنامه ریزی دقیقی برای نصب ژئوممبرین و سیستمهای تهویه و فیلتراسیون داشته باشید.

.۲ آماده سازی محل: آماده سازی محل ساخت استخر از جمله کنده کاری، یکنواخت سازی کف زمین استخر و برش یا برداشتن اجسام مانند درختان و سنگها مرحله ی دوم است.

.۳ نصب لایه اول: ابتدا جهت محافظت از ورق ژئوممبرین و جلوگیری از سوراخ شدگی آنها یک لایه ژئوتکستایل (بسته به حجم مخزن گرماژ ژئوتکستایل تغییر میکند)با اورلب حدود ۱0 سانتی متر پهن می شود.

.4 نصب لایه دوم ورق های ژئوممبربن به طوریکه بین 8 تا ۱0 سانتی متراورلب داشته باشند چیدمان گشته و پس از آن با استفاده از دستگاه کامت جوش می خورند.زمان نصب ژئوممبران می بایست دقت شود که پس از پر شدن مخزن،فشار وارده باعث پارگی ورق ها نشود و مقداری جهت انتظار و رزرو پیش بینی گردد.

.5 نصب لوله ها و اتصالات:

لوله های ورود و خروج آب، تهویه، و سیستم فیلتراسیون نصب میشوند. اتصالات لوله های ورود و خروج آب، سیستم فیلتراسیون و تهویه باید با دقت بالایی انجام شود و تست گرفته شود تا از هرگونه نشتی جلوگیری شود.

.6 تست و تأیید عملکرد: پس از انجام مراحل نصب و پوشاندن، برای اطمینان از عملکرد صحیح و عمر مفید استخر تست فشار، نشتی و عملکرد سیستمهای تهویه و فیلتراسیون را انجام دهید.

.7 پوشاندن استخر: برای زیبایی و استحکام استخر و تمیزی آن استخر را با موادی مانند بتن، سنگ، یا مواد دیگر می‌پوشانند با صبر و دقت بالا و رعایت دقیق مراحل ساخت و استفاده از مواد با کیفیت، میتوانید یک استخر ژئوممبرین با کیفیت و مقاوم بسازید.

ویژگی های استخر ژئوممبرین

استخرهای ژئوممبرین ساخته شده از مواد پلیمری انعطافپذیر از آسیبهای ناشی از نفوذ آب جلوگیری میکنند و برای عایقبندی و آببندی بسیار کاربردی هستند

ضدآب: استخرهای ژئوممبرین ضدآب هستند و از نفوذ آب به داخل هر نوع سازه ای جلوگیری میکنند و سازه را در برابر خسارت های ناشی از رطوبت و نفوظ آب حفظ میکنند.

انعطاف پذیری: ژئوممبرین به تغییرات در شکل و اندازه استخر و تغییرات دمایی و مکانیکی تطبیق پیدا میکنند. مقاومت شیمیایی: ژئوممبرین ها دارای مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی از جمله اسیدها، قلیایی ها، خوردگی و مواد شیمیایی دیگر دارند.

نصب آسان: نصب استخرهای ژئوممبرین نسبت به ساخت سنتی مانند استخرهای بتنی سریعتر و آسانتر است.

سازگاری با محیط زیست: مواد ژئوممبرین با محیط زیست سازگار هستند تأثیرات زیست محیطی را کاهش میدهند.

مزایای استفاده از استخرهای ژئوممبرینی شامل موارد زیر است:

عایقبندی قوی برای جلوگیری از نفوذ آب انعطافپذیر در برابر تغییرات در شکل و اندازه استخر

سرعت نصب سریع و آسان

عمر طولانی

نیاز به نگهداری و تعمیرات کمتر. قابلیت ترمیم در صورت آسیب های احتمالی

توجه شود در صورت عایق بندی استخرهای ذخیره آب و … با ورق های ژئوممبرین می بایست دور محوطه کار شده حصار کشیده شود .چون این ورق ها لیز می باشند (از خصوصیات مثبت آنها لیز بودن است که آب را جذب نمی نماید) و بنابراین باید

با کشیدن حصار و رعایت نکات ایمنی مانع ورود غیرضروری افراد و اشیا در داخل استخر شویم.