ژئوکامپوزیت های زهکش (ژئودرین)

Home » مقالات ژئوسنتتیک » ژئوکامپوزیت های زهکش (ژئودرین)

ژئوكامپوزيت های زهکش متشکل از یک هسته مركزي از رشته هاي به هم پيچيده بوده و داراي 95% فضاي خالي است كه توسط دو لايه ژئوتكستايل بافته نشده در طرفين احاطه شده است و داراي خاصيت زهكشي،‌ جمع كنندگي، هدايت و انتقال آب در جهت¬هاي افقي و عمودي است.

نوعی از ژئوکامپوزیت‌ها با کاربری بسیار بالایی عمل زهکشی و عایق رطوبتی را در دیواره‌های در ارتباط با خاک انجام می‌‌دهد. نوع دیگری از این محصولات جهت زهکشی و در قالب‌بندی (کفراژ) فونداسیون‌ها و در دیوارهای حائل و یا در زهکشی و تحکیم پارکینگ‌ها و… مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

کارکرد عمومی محصولات زهكشي بطور عمده به‌عنوان زهکش در پشت دیوارهای قائم و حائل لبه جاده، خاکریزها و تونل‌ها و به‌طور افقی به‌عنوان زهکش در زیر محوطه‌های پارکینگ زیر فضای سبز (اماکن ورزشی و استادیوم‌ها) و بام‌ها، سیستم‌های فاضلاب و Landfill است.

صفحه های زهکش سه بعدی (Drainage sheet)

این لایه با نام دراسل (درین سل) که برای ایجاد بام سبز استفاده می شود از جنس پلی اتیلن سنگین، مقاومت فشاری 40تن بر مترمربع و ارتفاع 3سانتیمتر می باشد که بین محیط کاشت و لایه محافظ قرار می گیرد و وظیفه آن دریافت آب اضافی از ریشه ها و ذخیره و هدایت آن می باشد .

كاربردهاي متداول زهكش¬ها و ژئودرين ها

• زهكشي بام ها (در صورتي كه در بالاي ساختمانها فضاي سبز ايجاد گردد)
• راه آبهاي زير سطح زمين
• زهكشي سطح (براي مثال در زمينهاي ورزشي)
• زهكشي شيب ها
• زهكشي تونلها
• زهكشي سطحي شيرواني ها (بخصوص در مناطق داراي فضاي سبز جهت جلوگيري از نفوذ آب به لايه هاي زيرين)
• زهكشي كنار ديوارهاي مدفون ساختمان بخصوص در طبقات زيرزمين براي جلوگيري از نفوذ آب به داخل ديوار
• زهكشي سازه هاي زمين مسلح
• زهكشي اطراف گابيون ها
• برای هدایت آب جهت جلوگیری از آبشستگی و لغزش شیب ها
• زهكشي سطوح خيابانها و جاده ها

نحوه زهكشي آب در راستاي افقي و عمودي توسط ژئودرين

ژئوکامپوزیتها از لحاظ کاربردی به زهکش های سفره ای، زهکش های صفحه ای و زهکش های لبه ای تقسیم می شوند.

زهکش های سفره ای (Blanket Drains)

کاربرد این نوع زهکش ها معمولا در سایتهای دفن زباله و زهکشی شیرابه ها می باشد. اخیراً از این ژئوکامپوزیتها در زهکشی سطوح جاده استفاده می‌شود.

زهکش های صفحه ای (Panel Drains)

نصب این نوع زهکش ها در مجاورت سازه هایی انجام می‌شود که متحمل فشارهای هیدرولیکی می‌باشند. (مانند سدهای خاکی)

زهکش های لبه ای (Edge Drains)

این نوع زهکشها اغلب درمجاورت سنگفرش¬ها و خيابان¬ها و به منظور ذخیره و جابجایی (انتقال) زهاب¬های جانبی در بستر جاده می باشد.

در گذشته به منظور زهكشي زهاب هاي جانبي از لوله هاي مشبك در كانالي كه توسط مصالح درشت دانه پر شده بود استفاده مي شد. اين لوله به سيستم فاضلاب و يا سيستم كانال هاي سطحي منتهي شده و آب را از محدوده موردنظر دور مي نمايد(بخش چپ در شكل زير). با پيشرفتهاي اخير در زمينه ژئوسنتتيتك، ژئودرينها جايگزين سيستمهاي سنتي شده اند

(بخش راست در شكل زير ) .

روش اجرا:

در شكل زير دو روش متداول اجراي ژئودرين ارائه شده است. در مدل اول ژئودرين به يك لوله مشبك ختم شده(و اطراف آن را پوشش مي دهد) و آب هدايت شده توسط ژئودرين به اين لوله مشبك منتقل شده و به خارج از محدوده سازه منتقل مي شود. در نوع دوم لوله جمع آوري غيرمشبك بوده و ژئودرين وارد لوله ميشود. شرايط زمين مشخص مي نمايد كه كدام گزينه مورد استفاده قرار گيرد .

الف) ژئودرين با لوله غيرمشبك

ب) ژئودرين با لوله مشبك

روشهاي متداول اجراي ژئودرين

استفاده از ژئودرين براي زهکشی سطح جاده

Posted on