مقایسه بین PVC و محصول HDPE

Home » مقالات ژئوسنتتیک » مقایسه بین PVC و محصول HDPE

مقایسه بین PVC و محصول HDPE برای کاربرد در سازه های ذخیره آب

این نوشتار با این هدف نوشته شده است که استفاده از دو محصول PVC و HDPE را برای کاربرد در سد مقایسه نماید.

لازم به ذکر است که هرچند بر مبنای استدلالات ارائه شده برای در این گزارش استفاده از ژئوممبرین PVC ارجح بر استفاده از HDPE بوده و ریسک کمتری برای پروژه ایجاد می نماید، اما نه تنها در این گزارش و نه هیچ مرجع علمی نفی کننده استفاده از از HDPE برای آب بندی سازه ها در شرایط ایده آل باشد.

در مورد این شرایط ایده آل در بخشهای بعدی توضیح ارائه خواهد شد.

2- دلایل برتری محصول PVC بر ژئوممبرین
2-1- حساسیت به ترکزایی تنشی در HDPE
2-1-1- فرآیند ترکزایی تنشی-محیطی

بر اساس تعریف ASTM D4439، لاینرهای ژئوممبرینی غشاهای با نفوذپذیری بسیار پایینی هستند که جهت جلوگیری از مهاجرت مایعات در پروژه های مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند.

ژئوممبرین ها دارای سه نوع پلیمر ترموپلاست، ترموست و پلیمرهای ترکیبی هستند که ژئوممبرین HDPE از نوع پلیمرهای ترموپلاست میباشد.

این نوع ژئوممبرین، پرکاربردترین ژئوممبرین در دنیا جهت آب بندی در مصارف مختلفی مانند محل های دفن پسماند، ساختمان ها، مخازن حاوی ترکیبات هیدروکربنی و غیره می باشد.

دلیل عمده پراستفاده بودن این محصول، مقاومت شیمیایی بالای آن (به دلیل بلوری بودن ساختار آن) و نیز مشخصات مکانیکی بسیار مناسب آن می¬باشد.

ضخامت متداول این نوع ژئوممبرین حدود 5/1 میلی متر است که البته در رنج ضخامت 75/0 تا 3 میلی متر موجود هستند.

به دلیل ساختار کاملا خطی پلیمرهای ژئوممبرین، تجمع زنجیره های پلیمر بسیار زیاد بوده و لذا فضای بسیار کمی جهت نفوذ مایعات در دسترس است.

در نتیجه ژئوممبرین دارای نفوذپذیری بسیار پایینی است به صورتی که در صورت فقدان پارگی و خرابی، می توان آن را نفوذناپذیر دانست.

Posted on